Muzyczne Piktogramy – od czego zacząć?

Bardzo mi miło powitać Was na mojej stronie 🙂

Prawdopodobnie znacie mnie osobiście albo spotkaliśmy się niedawno, na którymś z moich wykładów, lub trafiliście tutaj zaciekawieni piktogramem słodkiej cytryny. Już zdążyliście się pewnie zorientować iż, jestem fanką różnych alternatywnych rozwiązań w dydaktyce, które pomagają nam osiągać cele kierując się czasami zaskakującymi drogami. Nowe narzędzie dydaktyczne: Sweet Lemon Music Pic jest pierwszy tego typu pomysłem, którym postanowiłam podzielić się z szerszą publicznością. I z radością stwierdzam, że od listopada 2022 roku, kiedy po raz pierwszy zaprezentowałam ten projekt na Pracowni Fagocisty w Jankowicach, od razu spotkałam się z bardzo ciepłym przyjęciem i w sumie dosyć dużym zainteresowaniem ze strony pedagogów.

 
Myślę, że każdy z nas muzyków uczących ma pewną bazę skojarzeń poza muzycznych, których używa bardzo często na lekcji, ponieważ z biegiem lat wypracował sobie pewien ich zbiór który sprawdza się w większości przypadków. Możliwe też iż czasami rysowaliście małe obrazki w nutach, ale pewnie były one rysowane ołówkiem, lub tylko jednym kolorem. Choć miałam też przyjemność spotkać pedagoga, który stworzył swój własny kod kolorystyczny na charakterystyczne zjawiska zachodzące w muzyce i nim się kieruje.
 
Natomiast mój pomysł na użycie piktogramów ze skojarzeniami pozamuzycznymi opiera się na podstawowym fakcie naukowym dotyczącym zmysłu wzroku u człowieka. Informacje docierające poprzez wzrok znajdują się w mózgu najszybciej. Ta droga jest szybsza od przekazu informacji zmysłem słuchu – czyli nasze uwagi mówione do ucznia w czasie lekcji, potrzebują więcej czasu żeby dotrzeć do właściwego ośrodka w mózgu, odpowiedzialnego za przetwarzanie i zrozumienie ich. Również uwagi pisane testem w nutach potrzebują tego czasu znacznie więcej niż obraz.
 
 Co możemy zyskać wprowadzając piktogramy muzyczne w swój warsztat dydaktyczny?
 
  • Oszczędność czasu lekcyjnego i lepiej zorganizowany czas ćwiczenia indywidualnego w domu

  • Poprawa motywacji ucznia poprzez uatrakcyjnienie procesu nauki gry na instrumencie

  • Wzmocnienie koncentracji – świadome podążanie za dodatkowym scenariuszem (poza klasycznym zapisem nutowym)

  • Redukcja tremy – dzięki dodatkowemu „suflerowi” jakim stają się piktogramy

  • Ułatwienie realizacji założeń prezentacji artystycznej poprzez maksymalne skrócenie drogi między informacją w tekście nutowym a jej praktycznym wykonaniem

  • Wykorzystanie tego najszybszego połączenia jakim dysponuje każdy człowiek czyli odbieranie informacji zmysłem wzroku z piktogramu, do usprawnienia procesu dydaktycznego i podniesienia poziomu kreacji artystycznej instrumentalisty

Zadanie to realizowane jest przez nasz organizm natychmiastowo, bez zbędnej refleksji. To dotyczy każdej sfery dzieła muzycznego, interpretacji jak i samego warsztatu technicznego artysty.

Sweet Lemon Music Pic działa na wykonawcę znacznie szybciej niż tradycyjne uwagi pisane słownie.

Podczas swojej wieloletniej praktyki pedagogicznej zauważyłam, iż nawet najdrobniejszy rysunek w nutach, podpowiadający co ma się w danym miejscu wydarzyć, bardzo przyspiesza naszą reakcję i zadanie, jakie ukryte jest w danym piktogramie.

Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wzorami piktogramów, chcesz zaproponować swój pomysł na piktogram to zostaw swój adres mailowy:

Nie wysyłamy spamu, tylko wartościowe informacje dotyczące muzycznych piktogramów i sposobów ich używania. Zapraszamy na stronę www.sweetlemonmusicpic.com